Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mini-czat

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat
6:44-- Wierzbicki: Zaskoczenie taką wiedzą o byłych mieszkańcach . Urodziłem się w Świdziałówce w 1952 r i nic o tych mieszkańcach nie słyszałem. Gratuluję wiedzy i dociekliwości w dokumentowaniu okolicy. Lucjan Wierzbicki
18:41-- Krzysztof: Widzę ,że historyk pracuje. Pozdrowienia ze Swidziałówki
18:34-- admin: Witam wszystkich. Dodałem HISTORIE RODZIN, komentarze i merytoryczna dyskusja na tą chwilę możliwa tylko na forum w wątku o takiej samej nazwie.
6:22-- Wiktor Wierzbicki: do E..A:zdjęcie nr 315 poprawione.Bardzo dziękuję za uzupełnienie.Pozdrawiam
19:25-- E...A: Zdjęcie 315.Pod 13 jest Miszczuk Mikołaj ze Studzionk:)i.Pozdrawiam.
12:36-- Wiktor Wierzbicki: Wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia,spokojnych , niezapomnianych chwil w rodzinnym gronie.Niech przyniosą one radość i wzruszenie oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym 2020 Roku.
7:06-- wojtek: Dużo zdrowia, pomyślności i jeszcze raz pieniędzy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego 2020 roku życzy Wojtek z rodziną :)
7:05-- wojtek: W dniu Bożego Narodzenia;
Dziś składamy Wam życzenia,
Aby raźniej w duszy było,
Aby Wam się dłużej żyło,
Aby szczęścia i radości,
Pomyślności i miłości
Z życia nigdy nie ubyło,
Aby Wam się lepiej żyło.
W życiu bez smutku i cierpienia,
Oto moje Nasze są życzenia.
18:51-- stasia: «link»
5:15-- Wiktor Wierzbicki: Już dawno tak długo nie łaziłem po Augustowie.
18:19-- stasia: «link»
3:35-- Wiktor Wierzbicki: Radosnego świętowania oraz błogosławieństwa od Zmartwychwstałego życzy Wiktor Wierzbicki.
5:33-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych! życzy Poleska :)
5:32-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych!
11:05-- Wierzbicki: Jednak UNIBEP będzie budował drogę z Ostrowia do Góran - marna szansa że zrobi to dobrze i w terminie . Już budował droge do Dabrowy - to niewiarygodny wykonawca ale najtańszy.
15:26-- Wiktor Wierzbicki: No to aby do 17.09.2019 roku i będziemy jeżdzić asfaltem aż do Góran.Ale będzie wygoda.Prawie jak w Unii Europejskiej.
6:17-- Wierzbicki: Na stronie isokolka nowe zadania powiatu poz 2 z sesji rady powiatu ujęto do przebudowy w 2019 r drogę z Ostrowia Północnego do Góran. Może kiedyś zrobią pożądną drogę do Nowej Swidziałówki i PLANT
11:18-- wojtek: "To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku" *

Niech ta magiczna moc wigilijnego
wieczoru przyniesie Wam spokój i radość,
A każda chwila świąt Bożego Narodzenia
niech żyje własnym pięknem

życzy Wojtek z rodziną :)
10:18-- Wiktor Wierzbicki: Zgodnie z informacją podaną dziś przez proboszcza podlipskiego Msza Święta w dniu Wszystkich Świętych czyli 01.11.2018 roku będzie odprawiona o godzinie 10.00. Po mszy procesja na cmentarz i wypominki.
17:34-- Wiktor Wierzbicki: Coś się dzieje w Elblągu i Pasłęku bo gromkie "sto lat" słychać było aż na Plantach.To rodzina i koledzy śpiewali Zygmuntowi Prończykowi.A dlaczego? A no dlatego ,że skończył 70 lat.Planty dziś też zaśpiewają!!!!Powinien usłyszeć.
5:40-- Wiktor Wierzbicki: Wszystkich którzy pytali o zdrowie Mikołaja Kłusewicza informuję ,że czuje się dobrze ,już przyjeżdża na Borsukowinę a tych co chcą się więcej dowiedzieć zaprasza w odwiedziny.
17:43-- Wiktor Wierzbicki: Msza żałobna za Ś P Sławka Kłusewicza zostanie odprawiona w cerkwi w Ostrowiu w sobotę 18.08 2018 roku o godzinie 9.00
5:39-- Wiktor Wierzbicki: Msza Święta przy krzyżu na rozstajach dróg zostanie odprawiona w sobotę 28.07.2018 roku o godzinie 18.00.Zapraszamy na modlitwę w intencji Świdziałówki,Plant,Kłyszawki i Borsukowiny.
5:28-- Wiktor Wierzbicki: Pogrzeb Sławka Kłusewicza odbędzie się w środę 27.06.2018 roku w Szczecinie.
5:14-- Wierzbicki: Msza święta w Podlipkach na Boże Ciało 31 maja 2018 r o godzinie 10 wraz z procesją.
20:50-- Krzysztof: Wszystkim byłym i obecnym mieszkańcom Świdziałówki , Borsukowiny, Kłyszawki i pobliskich miejscowości życzę Wesołych Świąt
16:59-- stasia: Zachowaj w sercu
czarodziejską magię Świąt
na cały Nowy Rok...
Nie pozwól zgasnąć
bożonarodzeniowym światełkom
radości...
18:06-- stasia: Te dni to czas refleksji i zadumy nad nieodłącznym elementem życia jakim jest przemijanie… W tym zabieganym i nowoczesnym życiu tak często zapominamy ile znaczy i jak ważne jest ludzkie życie… Te dni to czas wspomnień i tęsknota za czymś, czego już nie ma…Myślami i sercem jesteśmy z naszymi bliskimi którzy już niestety odeszli na tą drugą stronę… Którzy już na zawsze będą częścią naszej historii.. których nadal kochamy i tak bardzo nam ich brakuje...
12:46-- Krzysztof: Wiadomość dla zainteresowanych: Msze w Podlipkach w/g następującego porządku : 1.11.- godz. 10,00 wraz z procesją na cmentarz. 2.11.- godz. 8.oo i 10.00 wraz z procesją na cmentarz
7:34-- Krzysztof: Kustosz to nie powinien już jechać na Planty ?
12:33-- Wierzbicki: Najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych wszystkim użytkownikom i sympatykom stronki życzy Lucjan Wierzbicki
19:04-- Irena Pronczyk: Bardzo serdecznie chcialam podziękować Witkowi Wierzbickiemu i jego żonie za obecność na uroczystości odznaczenia moich rodzicòw medalem Prezydenta Polski za długoletnie pożycie małżeńskie.
19:21-- Wiktor Wierzbicki: BĘDĘ ŻYŁ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dzięki.
21:17-- Krzysztof: Kustoszowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
5:40-- Wiktor Wierzbicki: Dzięki za info.Super.
11:27-- Wierzbicki: Zainteresowanych informuję i Pana Kustosza że 27 maja 2017 roku odbędzie się zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce. Więcej informacji na stronie szkoły.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Pogoda

Polecamy

TATARSKA JURTA

WSTĘP

Szanowni Państwo.

Skończyły się zdjęcia archiwalne, na następne nie ma widoków więc pomyślałem ,że może trochę informacji wrzucę. Informacji o rodzinach mieszkających w aglomeracji ŚWIDZIAŁÓWKA.

Podczas spotkań przy pozyskiwaniu zdjęć oraz w czasie rozmów z najstarszymi mieszkańcami naszej wsi uzbierało się sporo informacji i wspomnień. Postanowiłem podzielić się nimi z Wami licząc na uzupełnienia i poprawki. Może w ten sposób razem stworzymy piękną historię Naszej maleńkiej ojczyzny.

DOM nr 1

Zaczynam od Wygonu. Najdalej, bo prawie pod Nowym Ostrowiem do I wojny światowej stały domy Akucewiczów, Stankiewiczów i Kościukiewiczów. Jako czwarty stał dom rodziny Biegańskich. Teren ten nazywany był „kałużą” bo był to teren bardzo podmokły z dużą ilością błota wiosną i jesienią. W ramach akcji pozostawiania spalonej ziemi dla Niemców w 1915 roku wieś została wysiedlona a budynki spalone. Po powrocie z „bieżeństwa” rodzina Akucewiczów przeniosła się dalej na Wygonie, rodzina Kościukiewiczów pobudowała się we wsi a pani Biegańska sprzedała plac rodzinie Stankiewiczów.

DOM nr 2

Jako drugi dom na Wygonie stał dom „na dwa końce” rodziny Kuczyńskich.

Do I wojny światowej rodzina Kuczyńskich miała duży dom z wejściem na środku z pokojami po obu stronach wejścia i z dwoma kominami.

DOM nr 3

W trzecim domu na Wygonie mieszkała rodzina Akucewiczów.

W jednym domu mieszkało 3 braci z rodzinami.

DOM nr 4

Jako 4 w kolejności po I wojnie światowej na Wygonie w Świdziałówce został odbudowany dom rodziny Kozioł. Na jednej posesji stały tak naprawdę 3 domy.

DOM nr 4a

Dom Franciszki i Jana Kozioł od 01.10.1974 jest domem rodziny Kownierowiczów.

Aldona i Stanisław Kownierowicz przeprowadzili się do Świdziałówki z Czarnej Białostockiej.

DOM nr 5

Następny dom na Wygonie należał do rodziny Szeremetów.

Nie ustaliłem jak mieli na imię rodzice Marii. Maria Szeremeta z tego domu nazywana była „marmytką” bo mówiła niewyrażnie.

DOM nr 6

Dom rodziny Stankiewiczów. Głównym mieszkańcem był pan Afanazy Stankiewicz z żoną Lidią.

DOM nr 7

Następny dom należał do Wincentego i Zofii Prokopczyk.

DOM nr 8

Malutki domek jednoizbowy został po kimś zajęty przez pana Mikołaja Pażdzieja.

DOM nr 9

Dom rodziny Miszczuków.

Mieszkał w nim Cichon Miszczuk z żoną Olgą i 6 dzieci.

DOM nr 10

Teraz kolej na dom Wawrzyńca Wierzbickiego.

DOM nr 11

Ostatni albo jak kto woli pierwszy dom na Wygonie to dom Medarda Wierzbickiego.

DOM nr 12

ŚWINA ULICA

Pierwszy dom na Świnej ulicy. Został wybudowany pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.

Wybudował go Hipolit Miszczuk.

DOM nr 13

Druga posesja na Świnej ulicy należała do rodziny Czarnomysych. Było to około 50 m od stodoły pana Hipolita Miszczuka tam gdzie rośnie duży krzak leszczyny a w czasie mojej młodości rósł tam jedyny w tej okolicy kasztan.

DOM nr 14

Na tym samym podwórzu co dom Juliana Czarnomysego stał dom jego brata Andrzeja.

DOM nr 15

Następny dom należał do rodziny Chren.

DOM nr 16

Na tym samym podwórku co dom Marii Olewskiej po mężu Chren mieszkał w małym domku na piwnicy jej brat. Nazywał się Jan Olewski.

DOM nr 17

Dom rodziny Wasilewskich.

Na Świnej ulicy, tam gdzie dziś rośnie dąb z nisko rozłożonymi konarami stał dom rodziny Wasilewskich. Za domem chlew. Jeszcze dalej stodoła. Między domem Wasilewskich a domem Prokopowiczów rosły 4 jabłonie antonówki. Rosną do dziś i są bardzo smaczne.

DOM nr 17A

W marcu 1947 roku Leokadia Panasiuk z domu Kownierowicz oraz jej 3 córki zostały skierowane przez Powiatowy Urząd Repatriacyjny w Sokółce do wsi Świdziałówka do domu po Wasilewskim Filipie.

DOM nr 18

Po drugiej stronie ulicy Świnej ,tam gdzie stała fabryka walonków Prokopowiczów, stał mały domek.

DOM nr 19

Stoi do dziś dom rodziny Prokopowicz.

DOM nr 20

Dom rodziny Kosteckich.

DOM nr 21

Na podwórzu Kosteckich stał też drugi dom.

DOM nr 22

Jeszcze widać fundamenty domu rodziny Tomaszewskich choć rosnąca na nich brzoza ma pewnie 40-50 lat.

DOM nr 23

Po drugiej stronie ulicy stał jednoizbowy domek nazywany „Kuczką”. Był to dom z jedną izbą i piecem kuchenno – grzewczym pośrodku. W tym domku zamieszkał Stanisław Tomaszewski.

DOM nr 24

Ostatni dom na Świnej ulicy to rodzinny dom Kurzów.

DOM nr 25

Najpierw po ślubie Józef Kurza z żoną i dziećmi mieszkał w „kuczce” pomiędzy Tomaszewskimi a Kurzami, w sadzie. W 1946 roku Józef Kurza z rodziną przeniósł się do dużego domu rodzinnego.

DOM nr 26

Po drugiej stronie Świnej ulicy niedaleko „bani” Prokopowiczów stał domek rodziny Krauze.

W I O S N A

L A T O

J E S I E Ń

Z I M A