Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mini-czat

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat
6:44-- Wierzbicki: Zaskoczenie taką wiedzą o byłych mieszkańcach . Urodziłem się w Świdziałówce w 1952 r i nic o tych mieszkańcach nie słyszałem. Gratuluję wiedzy i dociekliwości w dokumentowaniu okolicy. Lucjan Wierzbicki
18:41-- Krzysztof: Widzę ,że historyk pracuje. Pozdrowienia ze Swidziałówki
18:34-- admin: Witam wszystkich. Dodałem HISTORIE RODZIN, komentarze i merytoryczna dyskusja na tą chwilę możliwa tylko na forum w wątku o takiej samej nazwie.
6:22-- Wiktor Wierzbicki: do E..A:zdjęcie nr 315 poprawione.Bardzo dziękuję za uzupełnienie.Pozdrawiam
19:25-- E...A: Zdjęcie 315.Pod 13 jest Miszczuk Mikołaj ze Studzionk:)i.Pozdrawiam.
12:36-- Wiktor Wierzbicki: Wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia,spokojnych , niezapomnianych chwil w rodzinnym gronie.Niech przyniosą one radość i wzruszenie oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym 2020 Roku.
7:06-- wojtek: Dużo zdrowia, pomyślności i jeszcze raz pieniędzy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego 2020 roku życzy Wojtek z rodziną :)
7:05-- wojtek: W dniu Bożego Narodzenia;
Dziś składamy Wam życzenia,
Aby raźniej w duszy było,
Aby Wam się dłużej żyło,
Aby szczęścia i radości,
Pomyślności i miłości
Z życia nigdy nie ubyło,
Aby Wam się lepiej żyło.
W życiu bez smutku i cierpienia,
Oto moje Nasze są życzenia.
18:51-- stasia: «link»
5:15-- Wiktor Wierzbicki: Już dawno tak długo nie łaziłem po Augustowie.
18:19-- stasia: «link»
3:35-- Wiktor Wierzbicki: Radosnego świętowania oraz błogosławieństwa od Zmartwychwstałego życzy Wiktor Wierzbicki.
5:33-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych! życzy Poleska :)
5:32-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych!
11:05-- Wierzbicki: Jednak UNIBEP będzie budował drogę z Ostrowia do Góran - marna szansa że zrobi to dobrze i w terminie . Już budował droge do Dabrowy - to niewiarygodny wykonawca ale najtańszy.
15:26-- Wiktor Wierzbicki: No to aby do 17.09.2019 roku i będziemy jeżdzić asfaltem aż do Góran.Ale będzie wygoda.Prawie jak w Unii Europejskiej.
6:17-- Wierzbicki: Na stronie isokolka nowe zadania powiatu poz 2 z sesji rady powiatu ujęto do przebudowy w 2019 r drogę z Ostrowia Północnego do Góran. Może kiedyś zrobią pożądną drogę do Nowej Swidziałówki i PLANT
11:18-- wojtek: "To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku" *

Niech ta magiczna moc wigilijnego
wieczoru przyniesie Wam spokój i radość,
A każda chwila świąt Bożego Narodzenia
niech żyje własnym pięknem

życzy Wojtek z rodziną :)
10:18-- Wiktor Wierzbicki: Zgodnie z informacją podaną dziś przez proboszcza podlipskiego Msza Święta w dniu Wszystkich Świętych czyli 01.11.2018 roku będzie odprawiona o godzinie 10.00. Po mszy procesja na cmentarz i wypominki.
17:34-- Wiktor Wierzbicki: Coś się dzieje w Elblągu i Pasłęku bo gromkie "sto lat" słychać było aż na Plantach.To rodzina i koledzy śpiewali Zygmuntowi Prończykowi.A dlaczego? A no dlatego ,że skończył 70 lat.Planty dziś też zaśpiewają!!!!Powinien usłyszeć.
5:40-- Wiktor Wierzbicki: Wszystkich którzy pytali o zdrowie Mikołaja Kłusewicza informuję ,że czuje się dobrze ,już przyjeżdża na Borsukowinę a tych co chcą się więcej dowiedzieć zaprasza w odwiedziny.
17:43-- Wiktor Wierzbicki: Msza żałobna za Ś P Sławka Kłusewicza zostanie odprawiona w cerkwi w Ostrowiu w sobotę 18.08 2018 roku o godzinie 9.00
5:39-- Wiktor Wierzbicki: Msza Święta przy krzyżu na rozstajach dróg zostanie odprawiona w sobotę 28.07.2018 roku o godzinie 18.00.Zapraszamy na modlitwę w intencji Świdziałówki,Plant,Kłyszawki i Borsukowiny.
5:28-- Wiktor Wierzbicki: Pogrzeb Sławka Kłusewicza odbędzie się w środę 27.06.2018 roku w Szczecinie.
5:14-- Wierzbicki: Msza święta w Podlipkach na Boże Ciało 31 maja 2018 r o godzinie 10 wraz z procesją.
20:50-- Krzysztof: Wszystkim byłym i obecnym mieszkańcom Świdziałówki , Borsukowiny, Kłyszawki i pobliskich miejscowości życzę Wesołych Świąt
16:59-- stasia: Zachowaj w sercu
czarodziejską magię Świąt
na cały Nowy Rok...
Nie pozwól zgasnąć
bożonarodzeniowym światełkom
radości...
18:06-- stasia: Te dni to czas refleksji i zadumy nad nieodłącznym elementem życia jakim jest przemijanie… W tym zabieganym i nowoczesnym życiu tak często zapominamy ile znaczy i jak ważne jest ludzkie życie… Te dni to czas wspomnień i tęsknota za czymś, czego już nie ma…Myślami i sercem jesteśmy z naszymi bliskimi którzy już niestety odeszli na tą drugą stronę… Którzy już na zawsze będą częścią naszej historii.. których nadal kochamy i tak bardzo nam ich brakuje...
12:46-- Krzysztof: Wiadomość dla zainteresowanych: Msze w Podlipkach w/g następującego porządku : 1.11.- godz. 10,00 wraz z procesją na cmentarz. 2.11.- godz. 8.oo i 10.00 wraz z procesją na cmentarz
7:34-- Krzysztof: Kustosz to nie powinien już jechać na Planty ?
12:33-- Wierzbicki: Najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych wszystkim użytkownikom i sympatykom stronki życzy Lucjan Wierzbicki
19:04-- Irena Pronczyk: Bardzo serdecznie chcialam podziękować Witkowi Wierzbickiemu i jego żonie za obecność na uroczystości odznaczenia moich rodzicòw medalem Prezydenta Polski za długoletnie pożycie małżeńskie.
19:21-- Wiktor Wierzbicki: BĘDĘ ŻYŁ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Dzięki.
21:17-- Krzysztof: Kustoszowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
5:40-- Wiktor Wierzbicki: Dzięki za info.Super.
11:27-- Wierzbicki: Zainteresowanych informuję i Pana Kustosza że 27 maja 2017 roku odbędzie się zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce. Więcej informacji na stronie szkoły.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Pogoda

Polecamy

TATARSKA JURTA

DOM nr 1

Zaczynam od Wygonu. Najdalej, bo prawie pod Nowym Ostrowiem do I wojny światowej stały domy Akucewiczów, Stankiewiczów i Kościukiewiczów. Jako czwarty stał dom rodziny Biegańskich. Teren ten nazywany był „kałużą” bo był to teren bardzo podmokły z dużą ilością błota wiosną i jesienią. W ramach akcji pozostawiania spalonej ziemi dla Niemców w 1915 roku wieś została wysiedlona a budynki spalone. Po powrocie z „bieżeństwa” rodzina Akucewiczów przeniosła się dalej na Wygonie, rodzina Kościukiewiczów pobudowała się we wsi a pani Biegańska sprzedała plac rodzinie Stankiewiczów.

Mąż pani Biegańskiej zginął na wojnie .W związku z tym, że ona pochodziła z Krynek nic jej tu nie trzymało. Wróciła do Krynek.

I tak doszliśmy do pierwszego domu na Wygonie w Nowej Świdziałówce należącym do Stankiewiczów, potem Szeremetów a obecnie do Antonowiczów. Dom po remontach i rozbudowie ale ciągle ten sam.

Paweł Stankiewicz i jego żona Anna wraz z dziećmi mieszkali do I wojny światowej w tak zwanej „kałuży”. Ich syn Michał Stankiewicz po powrocie z „bieżeństwa” w 1918 roku zbudował nowy dom. Żona Michała Stankiewicza to Antonina z Grabowskich. To siostra Józefa Grabowskiego a Józef to ojciec Adolfa i 7 córek. Ale o Grabowskich jeszcze będzie.

Michał i Antonina Stankiewicz mieli 3 córki i jednego syna.

Syn Józef zmarł w dziecięcym wieku.

Najstarsza córka Franciszka wyszła za mąż do Góran za Bronisława Antonowicza. To mama Feliksa Antonowicza – wieloletniego sołtysa Góran ale też m.in. pani Loni Radel. Teraz w końcu wiem czemu Romek mówił do Janki i Feli ciociu.

Druga córka Leokadia wyszła za mąż za Jana Szeremetę ze Świdziałówki i została na ojcowiźnie.

Ich dzieci to 3 córki:

1.Jadwiga – wyszła za mąż do Suwałk. Ma córkę.

2.Feliksa – wyszła za mąż za Mariana Antonowicza z Góran i została na ojcowiźnie. Mają 3 córki i 3 synów.

3.Janina – mieszka w Białymstoku.

Trzecia córka Michała i Antoniny to Marianna. Całe życie mieszkała w rodzinnym domu. Była panną.

Stankiewicze uciekali przed Niemcami w czasie „bieżeństwa” razem z Grabowskimi bo nie mieli konia. Zatrzymali się w miejscowości Hałynka. Po kilku latach przyjechał ktoś z Plant i powiedział ,że Niemcy uciekli, wieś spalona ale można wracać .Na czas budowy nowego domu rodzina Stankiewiczów zamieszkała w Góranach u Szałkiewiczów .Po otrzymaniu asygnaty na darmowy wyrąb drewna z państwowych lasów budowa poszła bardzo szybko. Polskie władze po odzyskaniu niepodległości przydzielały darmowy deputat drewna na odbudowę spalonych w czasie wojny domów i zabudowań gospodarskich.

Bardzo, bardzo dziękuję Feli Antonowicz z domu Szeremeta, prawnuczce Pawła i Anny Stankiewiczów, wnuczce Michała i Antoniny z Grabowskich Stankiewiczów, córce Leokadii ze Stankiewiczów i Jana Szeremetów, siostrze Jadwigi i Janiny, żonie Mariana Antonowicza, mamie Jarka, Leszka ,Krzyśka, Agnieszki ,Ani i Małgosi za wspaniałe zdjęcia archiwalne oraz mnóstwo informacji o rodzinie i o historii wsi. Byliśmy umówieni na dalsze rozmowy ale Bóg chciał inaczej.

Michał i Antonina Stankiewicz, Franciszka i Bronisław Antonowicz, Leokadia i Jan Szeremeta,Marianna Stankiewicz a także Feliksa i Marian Antonowicz spoczywają na cmentarzu w Podlipkach.

W I O S N A

L A T O

J E S I E Ń

Z I M A